DEPREM GERÇEĞİ VE KENTSEL DÖNÜŞÜM

Hayatımızda bize dokunmadıkça zararını hissetmeyeceğimiz yegane konu deprem gerçeğidir ne yazık ki.. Ve bu gerçeğin bize zarar vermesini beklemeden önce, depreme mümkün olduğunca hazır olmak, artık elzem hale gelmiştir.

%92 ‘lik kısmı deprem riski taşıyan yurt topraklarında, bu tehlikeyi hisseden insanlarımız nüfusumuzun %95 ‘lik kısmını oluşturmaktadır. Yine ekonomik yönden bakacak olursak, sanayi kuruluşlarımızın %95 ‘lik kısmı bu riskin içerisindedir.

Çok daha başka bir yazının konusu olan 2011 yılı genel seçimi öncesi açığa çıkan ve çıkmasına ihtiyaç olmasına rağmen siyasi manevra ve sadece İstanbul ‘un kuzey ormanlarının ranta açılması amacı taşıyan “KENTSEL DÖNÜŞÜM İHTİYACI” , ne yazık ki günümüzde gerçek bir ihtiyaç ve olmazsa olmaz olarak önümüze çıkmıştır.

Net ve kesin rakamlarım 1 milyon 500 binin üzerine çıktığı ve acilen dönüştürülmesi gereken bu rakamın yalnızca ve sadece “DEPREM ODAKLI KENTSEL DÖNÜŞÜM” ile gerçekleşebileceğinin üzerinde durmamız gerekir. 100 yıllık periyotta 495 bin yapının ve 99 bin 389 kişinin deprem dolayısıyla hayatlarının sona ermesi, yakın zamanda Van, Elazığ ve Ege Deprem Kuşağı’ ndaki hareketlenmenin ülkemize yaşattığı üzüntü ile panik havasının kontrolünü planlayacak politikalar üretmemiz gerektiği gerçeğini bir kez daha yüzümüze çarpmıştır.

BAKİ YAPI olarak, hem işin bu boyutlarının farkında olarak, hem de bu ihtiyacın karşılanmasına ön ayak olma açısından, Kentsel Dönüşüm alanında hem taleplerinizi, hem de mağduriyetlerinizi karşılayabilmek açısından yanınızdayız.

Baki KOÇ
İNŞAAT MÜHENDİSİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir